Výstavba bytových domů je dnes téměř vždy spjata s parkovou úpravou okolí stavby v rozsahu pozemku vlastníka stavby. Pokud je to možné, bývá ponechána část pozemku při domě pro soukromé zahrádky přízemních bytů, které jsou dnes velmi žádané.
Uvedená realizace je typickým příkladem přístupu k řešení těchto sadových úprav. Součástí dokumentace pro stavební povolení stavby je vždy dendrologický průzkum, který vyhodnotí stávající dřeviny na pozemku. Dle jejich hodnoty a stanoviště na pozemku jsou vybrány dřeviny k zachování. Zachovávané dřeviny jsou chráněny během stavby v souladu s normou ČSN 83 9061, za dřeviny určené k vykácení je nařízena náhradní výsadba.
Návrh sadových úprav se pak týká části pozemku určeného pro vyhraženou zeleň, tedy pro plochy ke společnému využití nájemců či majitelů bytů.
Vychází jednak z prostorových možností, které jsou dány v tomto případě umístěním stavby, přístupovými cestami, vybudováním podzemních garáží a je omezen ochrannými pásmy inženýrských sítí. Kromě pohledového hlediska zohledňuje požadavky na co nejméně nákladnou údržbu. Jsou voleny takové druhy rostlin, které odpovídají přírodním podmínkám tohoto stanoviště a jsou schopny přežít městské prostředí, zejména blízkost frekventované komunikace.
Součástí vyhražené zeleně bylo i dětské hřiště. Proto bylo nutné se v bezprostřední blízkosti vyhnout druhům, které jsou více či méně jedovaté, nebo vytvářejí výrazné alergeny (břízy).
Stromové patro bylo doplněno pokryvnými keři i keři středního vzrůstu opět se zřetelem na jednoduchost údržby, barevnost listů , květy i estetické působení i v zimních měsících.
Soukromé zahrádky jsou odděleny od ostatní zeleně plotem, k jehož ozelenění byly využity popínavky.

Návrh sadových úprav, inventarizace dřevin

Fotozákres situace